Forradalom Fekete Fehérben
A kiállítást több helyszínen mutatják be a következő hetekben Kanadában.
Helyszín: Toronto, Metropolitan University
George Vari Centre,
Atrium Sears terem
Kanada legnépesebb tartománya, Ontario 2022. április 11-én minden év októberét hivatalosan Magyar Örökség Hónapnak nyilvánította.
Ma Kanada több, mint 350 000 magyar és magyar származású embernek ad otthont. Közel felük Ontarióban él, ahol szinte minden területen, a gazdaságban, tudományokban, kulturális életben és politikában is kiválónak, megkerülhetetlennek számítanak. A Grammy-díjas zenész, Alanis Morissette, vagy az egykori leggazdagabb kanadai üzletember, Peter Munk, Robert Lantos producer és még sokan mások világhírű teljesítményt nyújtanak hivatásuk területén.
Kanada több, mint 37 000 magyart fogadott be az 1956-os forradalom után. Azzal, hogy októbert a Magyar Örökség Hónapjává nyilvánították, Ontario tartomány elismeri a magyar menekültek 1956-57-ben történt befogadásának fontosságát, mint fordulópontot, amely hozzájárult Kanada nyitott bevándorlási politikájának kialakításához, valamint a multikulturális társadalom értékeinek erősítéséhez.
A Forradalom Fekete Fehérben című kiállítás az 1956-os eseményeket és a majdnem két hétig tartó, páratlan bátorsággal kivívott szabadságot örökíti meg, amikor az emberek egyéni érdekeit felülírta a közös politikai cél, a szabadságért való küzdelem. Kivételes pillanat volt ez a magyar történelemben.
Képválogatásunkban az 1956-os forradalmat a nemzethez, mint hús-vér közösséghez való tartozás megélésének páratlan módját mutatjuk be. Azt, ahogy budapestiek, vidékiek, különböző korú és más társadalmi osztályba tartozó emberek egyet akarnak és élethalál harcot vívnak, hogy elérjék közös céljukat. Ennek az eseménysornak intenzív történéseit: az utcai harcokat, a tüntetéseket, a szobordöntést láthatjuk a kiállított fotókon.
A tárlathoz a Fortepan szabad felhasználású, közösségi fotóarchívumából válogattunk, az egyéni emlékezet képei közül. Ezeket a fényképeket nem professzionális fotósok, hanem a harcokban, a történésekben résztvevők készítették, s így komponálásmódjukkal, drámaiságukkal közvetlenül képesek bevonni az események folyamatába a mai nézőt is.
A nemzeti ünnepi fogadáson köszöntőt mond Igaz Máté Árpád a torontói főkonzulátus ügyvivője, Dr. Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának helyettes államtitkára, Mohamed Lachemi a Toronto Metropolitan Egyetem rektora, mivel az eseménynek a kanadai magyar George Váriról elnevezett egyetemi kampusz ad helyet.
Az esemény megvalósításában szakmai és együttműködő partner volt a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, a Kanadai Magyar Vállalkozók Szövetsége, valamint a Toronto Metropolitan Egyetem.




