Haiku
A kiállítás ingyenesen megtekinthető:
2019. július 9. – 2019. szeptember 1.
mindennap 11 és 19 óra között.
Ünnepnapokon zárva.
Capa Központ – Project Room
Kurátor: Gellér Judit
Alkotók: Ádám Anna, Cseh Gabriella, Taskovics Dorka
A 17. században keletkezett haiku, az eredendően kötött japán versforma, az elmúlt évszázadok során nem csupán egyetemesen ismert és használt lírai műfajjá vált, de formai szabályai is rengeteget változtak. A modern és kortárs haikuk a szigorú szabályok közül szinte már csak a három soros formát tartják meg. Három sor, három magyar alkotónő, három utazás, három különböző eszközökkel létrehozott alkotás. A Haiku című kiállítás Ádám Anna, Cseh Gabriella és Taskovics Dorka Japánban tett utazásainak élményeit eleveníti fel.
Taskovics Dorka a több mint tíz évvel ezelőtt, 2007-ben járt Japánban. Az öthetes út során sajátos szabályt hozott: mindennap csak egyetlen képet készített analóg fényképezőgéppel, diapozitív eljárással. A koncepció szerint a képek bármely napszakban, bárhol, bármilyen körülmények között készülhettek, ezért egy-egy kép, akár egy hosszasabb megfigyelés, akár egy spontán pillanat eredményeképp egyaránt létrejöhetett. A naplószerű munka kiteljesedése a limitált példányszámú, ajándékként készített könyvben valósult meg. A könyv felvágott lapjain pár mondatos, személyes szövegek jelennek meg, melyek akármelyik képhez hozzárendelhetők. Az eltelt idő során a naplórészletek töredékes emlékekké változtak. Az installációban az újrahasznosított papírra nyomtatott képek álomszerű, lebegő visszaemlékezésekként jelennek meg.
Cseh Gabriella munkájának kiindulópontja a 2008-ban készített, majd évekkel később, 2019-ben bemutatott Nagare (Áramlás) című sorozat, amely az előtte kevéssé ismert kulturális közegben tett utazás átélését jelentette. A fényképezőgép teljes eszköztárának felhasználásával, az életlentől az élesig, a nagytotáltól a kis részletekig, változó léptékeket örökített meg. Az utazás emlékei: „a jelek, képek, arcok, színek olyan sohasem harsány áradatának és bőségének nyomai” az azóta eltelt időben is élénkek maradtak az alkotóban. Az emlékek felidézése a jelenben fellelt pillanatokban, mozdulatokban élnek tovább. Felvetve a felcserélhetőség kérdéseit, az élmények újbóli átélése és megragadása új helyszíneken, új eszközökkel történik.
Ádám Anna évek óta foglalkozik a kert motívumával. Utazásai során a legkülönfélébb kertekről és kertekben készít fényképeket, élményeit kollázsokból készített egypéldányos utazónaplókban örökíti meg. Többhetes távol-keleti utazása során Japánban is számos kertet, arborétumokat, botanikus, dísz-, privát-, téli-, vagy épp csak kövekből rendezett sziklakerteket látogatott meg. Installációja különböző kontrasztok megtapasztalására mutat rá, formai értelemben pedig az utazás alatt használt két médiumot (a fotót és a kollázst) ötvözi: az épített, urbánus környezetre utaló, azt szimbolizáló geometrikus konstrukcióra lírai, organikus természeti- és kertképek vetülnek. (Gellér Judit kurátor)
















Ádám Anna (1983) képzőművész, színházi alkotó 2016-ban szerzett diplomát a ENSAPC (L’École nationale supérieured’arts de Paris-Cergy) művészeti egyetemen Párizsban. 2014-ben, Berlinben, társalapítója volt a vizuális művészetek és a kortárstánc határán elhelyezkedő Gray Box kollektívának. 2013 óta rendszeresen mutatja be munkáit kiállításokon, színházakban, és tart workshopokat hazai és nemzetközi művészeti intézményekben és fesztiválokon.
Cseh Gabriella (1975) multimédia-művész 2017-ben szerzett doktori fokozatot a Párizs-Sorbonne Egyetemen a magyar származású fotográfusok párizsi műtermeire fókuszáló munkájával. Munkásságát többek között Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjjal, André Kertész-ösztöndíjjal és a Francia Kormány Művészeti Ösztöndíjával, egyaránt elismerték. Munkáit 1995-óta rendszeresen mutatja be kiállításokon.
Taskovics Dorka (1980) fotográfus 2010-ben szerzett vizuális kommunikációs tervezőművész diplomát a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Fotográfia szakán, DLA tanulmányait 2012-ben kezdte meg az egyetem Doktori Iskolájában. 2012 és 2017 között a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium fotó szaktanára volt. Munkáit 2005-óta mutatja be hazai és nemzetközi kiállításokon.