MAGNUM 75 – A Magnum Photos fotóügynökség 75 éve
A kiállítás ingyenesen megtekinthető:
2022. június 25. – 2022. szeptember 4.
Kedd–péntek: 14–19 óra
Szombat–vasárnap: 11–19 óra
Hétfőn és ünnepnapokon zárva.
Capa Központ – Project Room
Kurátor: Csizek Gabriella
A világ egyik legfontosabb – a magyar születésű Robert Capa által alapított – fotóügynöksége 2022-ben ünnepli fennállásának 75. évét. A Capa Központ kiállításában az ügynökség fotográfusai személyes visszaemlékezéseken és beszámolókon keresztül mutatják be meglátásaikat az őket körülvevő világról egyéni nézőpontjaik sokféleségén keresztül. Bármi is motiválta őket, mindig a szubjektív kifejezés objektívjén keresztül, belülről kifelé tekintve mesélték el történeteiket és láttatták azt, amit ők maguk láttak fényképezőgépük segítségével. A kiállítás érdekessége pont abban rejlik, hogy megfordítja ezt az objektívet és a fotográfiák helyett a Magnum-fotósokra, a személyes történeteikre koncentrál: azt vizsgálja, hogy hogyan fejlődtek az idők során a fotográfusok, az ügynökség és maga a dokumentarista fotográfia mint médium. A látogatókat azzal is megismerteti, hogyan és milyen történelmi háttérrel készült a huszadik és huszonegyedik század számos kiváló fotográfiája.
A hetvenöt szöveg melletti QR-kódok beolvasásával az ahhoz tartozó fotográfia is megjeleníthető.
MAGNUM PHOTOS
1947-es megalapítása óta a függetlenséget a legalapvetőbb értéknek tartó fotóügynökség a Magnum Photos, amely a különféle látásmódú, eltérő technikai felfogású, különböző alkotói érdeklődésű fotográfusok közössége. Ami működteti és összetartja ezt a társulást most már hetvenöt éve, az a fotográfiai képalkotás fontosságába vetett hit, az egyéni látásmód tisztelete és a belső iránytű követése a témaválasztásban és a megvalósításban, valamint a folyamatos párbeszéd a fotográfia társadalmi szerepéről, a kép létezésének sajátosságairól. A Magnum története páratlan és példaértékű, mert bizonyítékul szolgál arra, hogy létezhet olyan közösség, amely folytonosan megújulva is képes az alapítók elveinek megtartására, Henri Cartier-Bresson szóhasználatával, az ’etikus kalandorok’ követésére.
A második világháború után két évvel, 1947-ben Robert Capa javaslatára Henri Cartier-Bresson, George Rodger és David “Chim” Seymour megalapították a Magnum Photost. Nevét a visszaemlékezések szerint szintén Robert Capa felvetésére fogadták el egyhangúan, a hatalmas üveg pezsgőnek, a kézifegyvernek és a latin nagyság jelentésnek köszönhetően.
Mindegyiküket megsebezte a nagy ’világégés’, ugyanakkor az azt követő felszabadultságnak is részesei lettek és a jövőbe vetett hittel létrehozták az első, fotográfusok által, saját maguknak szervezett ügynökséget.
Az alapítást követő évtized tragikus eseményei – Werner Bischof 1954-ben autóbalesetben vesztette életét az Andokban, Robert Capa szintén 1954-ben Indokínában taposóaknára lépve halt meg, David “Chim” Seymour pedig 1956-ban a szuezi válság fegyverszünetének aláírása után négy nappal egyiptomi géppuskatűz áldozata lett vezetés közben – újra gondoltatta a tagokkal a hogyan tovább kérdését. Vannak, akik szerint a folytatásban alapvető szerepe volt annak, hogy társaik halála ne legyen hiábavaló. Ez azonban önmagában nem lett volna elégséges, hogy a Magnum Photos a világ fotográfiai látásmódját alapvetően meghatározó intézménnyé váljon és a nemzetközi színtér legnagyszerűbb fotográfusai tartozzanak tagjai közé.
Az alapítás meghatározó alapelvei kiállták az idő próbáját és a kezdeti nagyszerű időszak méltó folytatása lett ez a mostanra már hét és fél évtized.
Csizek Gabriella
kurátor


