Szalai Dániel: Novogen
A kiállítás ingyenesen megtekinthető:
2018. október 11-én, 13-án és 14-én 11 és 19 óra között
2018. október 12-én 11 és 21 óra között
Helyszín: Art Market Budapest, P103 stand – Millenáris D épület (1024 Budapest, Kis Rókus u. 16.)
Kurátor: Mucsi Emese
2018-ban Szalai Dániel nyerte a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ szervezésében megvalósuló Budapest Portfolio Review fődíját, és ezzel együtt lehetőséget kapott arra, hogy az idei Art Market Budapesten bemutatkozzon az intézmény standján Novogen című munkájával.
A Novogen fotóprojekt középpontjában az azonos nevű csirkefajta, egy különleges kereskedelmi tojó áll, amelyet arra a célra tenyésztettek ki, hogy tojásaiból különböző gyógyszeripari termékeket, például oltóinjekció-vakcinákat készítsenek humán-, illetve állatgyógyászati célokra. Szalai Dániel a Novogen White Light csirke ipari tenyésztésének vizsgálatán keresztül a természethez, illetve a technológához való viszonyunkkal kapcsolatos kérdéseinek és dilemmáinak ad hangot.
A projekt három fő részből áll. A magját egy százhatvannyolc, egyedi csirkeportréból álló installáció adja. Ezt egészíti ki egy tizenegy fotóból álló sorozat, amely a csirkék környezetét dokumentálja, illetve végigköveti a vakcinakészítés stádiumait a tojás létrejöttétől a szelekción és előkeltetésen át egészen a vírusanyag tojásba oltásáig és a kifejlődött vírusállománnyal telített embriófolyadék lecsapolásáig. A munkának szintén fontos részét alkotják a Novogen cég marketinganyagaiból, illetve a Novogen White Light csirkék kezelési és takarmányozási útmutatójából átvett szövegrészletek. Az Art Marketen bemutatott installáció mindhárom projektrész anyagából válogat, és a kontextusra reagálva a kereskedelmi expók hangulatát idézi.
A Novogen projektet a BredaPhoto fesztivál akadémiai versenyprogramjának To Infinity and Beyond hívófogalma inspirálta, amelyen Szalai Dániel a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatójaként vehetett részt. A projekt szerepel a 2018-as BredaPhoto fesztiválon.






Szalai Dániel 1991-ben született Budapesten. 2009 és 2012 között design- és művészetelméletet valamint fotográfiát tanult a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. 2011–2012-ben Köztársasági Ösztöndíjban részesült, 2012-ben Erasmus ösztöndíjasként a Köln International School of Design hallgatója volt. Egyetemi alaptanulmányai után nemzetközi film- és fotóprodukciókban dolgozott Magyarországon és Ausztriában. Novogen című munkájával elnyerte a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ 2018-as Budapest Portfolio Review-jának fődíját. A holland BredaPhoto Talent Programjának magyar nyerteseként a 2018-as biennálé kiállítója. 2018–2019-ben a PARALLEL Európai Fotográfiai Platform program résztvevője. A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának tagja. Jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Fotográfia mesterképzésének hallgatója, Budapesten él és dolgozik.
Budapest Portfolio Review
A Capa Központ elkötelezett a magyar fotográfia lehetőségeinek fejlesztése iránt, és ezért fontosnak tartja, hogy minél több magyar fotográfus vegyen részt hazai és nemzetközi programokban. Ezzel a szándékkal rendezte meg 2018. április 13. és 14. között harmadik alkalommal a Budapest Portfolio Review portfólió konzultációt. A szakmai esemény célja, hogy a résztvevők neves hazai és külföldi szakemberekkel konzultáljanak képeikről, visszajelzéseket kapjanak és megmérettessenek. A konzulensek a magyar és nemzetközi fotográfus szakma elismert képviselői (alkotóművészek, galeristák, művészettörténészek, rangos intézmények, ügynökségek, fesztiválok, szervezetek vezetői és munkatársai).
Art Market Budapest
A 2011-ben létrejött Art Market Budapest nemzetközi kortárs képzőművészeti vásár olyan egyedülálló művészeti kompozíciót mutat be Európa kulturális szempontból egyik legizgalmasabb régiójában és városában, amely kiemelten kezeli az újszerű, inspiráló művészeti tartalmakat, a jövő épp most felemelkedő sztárjait, olyan friss művészeti inspirációkra épít, amelyek épp annyira táplálkozhatnak a feltörekvő régiók – kiemelten a posztkommunista kelet-európai országok –, mint a fejlett Nyugat új, progresszív generációjának művészetéből vagy más kontinensek Európában még kevéssé felfedezett művészeti választékából.
Az Art Market Budapest iránti jelentős nemzetközi érdeklődés, az eddig 5 kontinens több mint 40 országból érkezett kiállítók és az évente növekvő, 30.000 körüli látogatót számláló nemzetközi közönség egyértelművé tette, hogy a művészeti világnak és a széles közönségnek egyaránt igénye van egy ilyen különleges művészeti platformra, amely friss impulzusokkal szolgál mind az európai, mind a globális művészeti színtér számára.