The Future is Ours
Jövővíziók hét fiatal európai fotós munkaasztaláról
A kiállítás megtekinthető:
2018. szeptember 14. – 2018. szeptember 23.
Külső helyszín: Landskrona Foto Festival
Kurátor: Mucsi Emese
Kiállító művészek: Antonina Gugała (PL), Ramona Güntert (DE), Pedro Sabino Koch (PT), Joshua Phillips (UK), Rácmolnár Milán (HU), Laura Rämö (FI), Jacopo Tomassini (IT)
Miénk a jövő. Ezt az állítást legalább kétféleképpen érti az a hét fiatal európai fotós, aki a Parallel Európai Fotográfiai Platform programjának keretében bemutatkozik az idei Landskrona Fotófesztiválon. A 80-as, 90-es évek gyermekeiként, a Generation Next tagjaiként először is egy olyan felszabadító és lelkesítő érzést kapcsolnak ehhez a mondathoz, amely az általuk is formálható, lehetőségekkel teli jövő elgondolásából fakad. Ugyanez a jövőalakítási potenciál a fülpiszkáló-szorongató csikóhalak és a műanyaggyűrűbe belenőtt teknősök korszakában azonban már nemcsak jó reményeket jelent, hanem egyszersmind nyomasztó felelősségérzetként nehezedik rájuk.
Hogyan határozható meg a kortárs alkotók és más tudástermelők szerepe akkor, amikor minden válságban van? A művészek a művészet érzelmekre ható mozgósító erejével képesek lehetnek arra, hogy az aktivizmushoz hasonló méretű társadalmi hatást gyakoroljanak. Az élet végességét hangsúlyozó munkáik nyilvános térbe helyezésével képesek elgondolkodtatni a befogadót az előrevetített krízis megoldási lehetőségein, vagy egyszerűen csak segítenek felkészülni az elkerülhetetlen feldolgozására. Ezek a kortárs memento morik és poszt-apokaliptikus víziók azonban nem olyan direktek, nem annyira észérvekkel operálnak, mint az aktivista propaganda, inkább csak elgondolkodtatnak a különböző, lehetséges jövőképeken.
A kiállítási katalógusban a művészek egyenként, hét személyes interjúban fejtik ki gondolataikat a bemutatott munkáikkal, illetve jövővízióikkal kapcsolatban, egy szélesebb kontextust teremtve ezzel a teljes kiállítási anyagnak is.
Kortárs vanitas snapshotok; egy történeti múzeum raktáranyagán alapuló fotósorozat; poszt-humán testrészek precízen megkomponált és lefényképezett, kísérteties víziói; tengeri tájképekből összeállított fotófilm; természeti lények ábrázolásával, helyettesíthetőségével foglalkozó fotográfusi kutatás – a felvetett témák révén ezek mind olyan művek, amelyek képesek lehetnek arra, hogy a művészek által vízionált, lehetséges jövőképek befolyásolására ösztökéljék a nézőiket.







A Parallel Európai Fotográfiai Platform magyar partnere a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ.